Як українські кардіологи рятують життя не тільки в операційних 2018-05-05T14:26:55+00:00

Як українські кардіологи рятують життя не тільки в операційних

Хто сьогодні змінює Україну? Якщо 4 роки тому, під час Революції Гідності, можна було точно сказати, що народ, то зараз, здається, що ініціатива на боці держави. Принаймні, саме чиновники звітують про реформи на сторінках ЗМІ. Але в реальності активізм не зник, а серйозних самоорганізованих ініціатив в країні навіть стало більше, і вони вийшли на новий рівень. При цьому є й такі, яким вдається об’єднати цілі галузі задля вирішення суспільних проблем. Один з таких прикладів – Асоціація інтервенційних кардіологів України та ініційована нею кампанія «Рятуємо серця України», покликана змінити нарешті стан справ з інфарктами в країні.

Статистика не настільки погана, але це навіть гірше

Україна – друга країна в світі за кількістю смертей від серцево-судинних захворювань за даними ВООЗ. За рік у нас реєструють понад 460 тис. летальних випадків з таким діагнозом. Більше того, саме це – причина смерті №1 або 67% усіх випадків. Такі цифри роками кочують з однієї публікації в іншу. Їх ніхто особливо не перевіряє, чи не вивчає джерело і не розбирається, що ж за ними стоїть – досить налякати. Але зворотний ефект повторення будь-якої страшилки відомий давно: якщо довго кричати вовки, то коли вони з’являться – вже ніхто не прийде на допомогу. До жахливої статистики звикли настільки, що вона нікого не дивує і залишається непоміченою. При цьому сама проблема не зникає.

Ситуація з серцево-судинними захворюваннями дійсно серйозна. І питання навіть не просто у кількості хворих, але у неймовірно широкому віковому діапазоні – хворіють і молодь, і старше покоління. Але давайте спочатку розберемося зі статистикою та її походженням. Величезна частка цифр, що так лякають, відповідає за так звану смерть з природних причин – від старості. Втім, це не означає, що потрібно заспокоїтися та зайнятися своїми справами. Зовсім ні. Зрівнювання смерті від старості і від хвороб серця відбувається ще й тому, що в країні довгий час не було ефективної системи лікування кардіозахворювань, а тому результат і був таким трагічним. Тут важливий акцент саме на минулому часі, тому що з недавніх пір ситуація почала змінюватися.

Інфаркт більше не вирок

В Україні вже кілька років уряд, МОЗ та регіональні органи влади системно розвивають систему реперфузійних центрів, де інтервенційні кардіологи проводять стентування – сучасну операцію, здатну рятувати життя людей і нарешті допомогти всім нам перестати вважати інфаркт вироком. Центри розвиваються в усіх областях та оснащуються всім необхідним обладнанням. Є вже й перші результати їхньої роботи. Так, у 2017 році лікарям вдалося врятувати на 420 життів більше, ніж у 2015 році.

Здається, що в порівнянні з сотнями тисяч у статистиці – це крапля в морі. Але це зовсім не так, адже в даному випадку мова йде саме про пацієнтів клінік, яким раніше не могли допомогти через недостатню технічну оснащеність. Саме тому навіть незначна (поки) зміна тенденції з негативної на позитивну має величезне значення. Статус-кво, при якому всі знають про жахливу проблему, але продовжують діяти, нарешті під питанням. Але як пришвидшити такий процес? Тут варто зазначити, що проблема з порятунком при інфаркті не тільки в техніці, але ще і в тому, що люди не поспішають звертатися до лікарів.

Це не самий очевидний факт, але, відчуваючи біль у грудях, українці не поспішають телефонувати 103. Причина проста – люди не знають симптомів, не знають як діяти при їх появі, а тому втрачають дорогоцінний час – найбільш ефективне лікування буває в тому випадку, якщо хворого доставляють в клініку протягом двох годин після інфаркту. Таким чином, зрозуміло, що крім реформування кардіоцентрів, необхідно і навчати населення.

“Рятуємо серця України”

Для підтримки Урядової ініціативи безкоштовного стентування Асоціація інтервенційних кардіологів України вирішила провести всеукраїнську кампанію «Рятуємо серця України». Незалежному професійному об’єднанню вдалося підключити інші кардіологічні асоціації, державу та фармакологічні компанії, зібрати бюджет і розмістити освітні матеріали про правила поведінки в разі інфарктів по всій країні. Разом із усіма учасниками Асоціація створила комплексний інформаційний продукт: від постерів у вагонах поїздів до білбордів, відеороликів на ТВ і сторінок у соціальних мережах. Головною метою проекту стало прагнення досягти всіх куточків країни і охопити всі верстви населення.

Тут важливо розуміти, що соціальна реклама в Україні існує або за підтримки міжнародних фондів (і тоді це великі бюджети й якісний продукт), або на кошти держави (і це найчастіше малобюджетні проекти, які розміщуються на периферії). В даному проекті не було великих коштів, але було бажання створити не просто продукт «для галочки», а дієві інформаційні матеріали. Ми поставили собі три головні цілі: розповісти громадськості про симптоми інфаркту міокарда і навчити діяти при появі таких симптомів, донести інформацію про інноваційні державні реперфузіонні центри по всій Україні, в яких безкоштовно проводять процедури – стентування при гострому інфаркті міокарда, а також роз’яснити, що інфаркт – це не вирок, а коронарне стентування дійсно рятує життя.

Зараз кампанія ще триває, але вже є певні результати. За даними статистики, в 11 областях України госпітальна смертність зменшилася в середньому на 20% в порівнянні з 2015 роком. Це результат не просто кампанії, а комплексного реформування системи допомоги, проте й інформування спрацювало, адже кількість своєчасних звернень зростає.

Історія доводить, що для спільних зусиль немає перешкод, які неможливо подолати. Смертність від інфарктів в Україні системно зростала роками. Однак уже зараз тенденція змінюється. Головне – не сидіти на місці, а діяти. Кампанія “Рятуємо серця України” триватиме до кінця 2019 року, тому ми закликаємо всю медичну спільноту приєднатися до ініціативи та допомагати в інформуванні про симптомах інфаркту. Знання порядку дій при інфаркті рятує життя. Це вже підтверджує статистика. Розвиток системи реперфузійних центрів разом з якісним навчанням населення дозволить додатково рятувати 3000 життів українців щорічно. А це, погодьтеся, варто зусиль.

Лариса Загнітко, керівний партнер агентства з управління репутацією CORE AGENCY (входить в комунікаційну групу RAM Group)